Olympic Cross Country – concurs de ciclism

Timp de două zile, vineri 13 august, respectiv sâmbătă 14 august anul acesta, Mediașul a găzduit, în premieră pentru acest oraș, un concurs de tipul Olympic Cross Country adresat copiilor cu vârste cuprinse între 5 și 14 ani. Competiția s-a desfășurat pe un circuit închis, special amenajat în zona Binder Bubi fiind o etapă în cadrul Cupei Naționale XCO Copii desfășurată sub egida Federației Române de Ciclism.
La startul competiției au luat parte 110 sportivi legitimați la diverse cluburi din țară precum și sportive amatori, care au concurat, în funcție de categoria de vârstă și experiență, pe traseul de 1 km, 2 km și cel de 3,2 km, rezervat sportivilor înscriși la categoriile A și B.
Organizatorii evenimentului au fost Asociația Club Sportiv ,,Next Sport’’ Blăjel alături de Primăria municipiului Mediaș în parteneriat cu Federația Română de Ciclism, Consiliul Județean Sibiu, Asociația Mediaș 750 de ani și Asociația Dianthus din Mediaș.
Mulțumim sponsorului S.N.T.G.N. Transgaz S.A.