Ziua Crucii – ceremonial de comemorare a victimelor comunismului

Primăria municipiului Mediaș în parteneriat cu Asociația Foștilor Deținuți Politici a organizat de Ziua Crucii un ceremonial de comemorare a victimelor comunismului.
Programul manifestării a cuprins slujbe de pomenire închinate tuturor martirilor, care au suferit și s-au jertfit în temnițele comuniste. Momentul religios a fost urmat de ceremonialul depunerii de coroane la Monumentul dedicat foștilor Deținuți Politici amplasat în P-ța Corneliu Coposu.
În Sala Mare de Ședințe a Primăriei Municipiului Mediaș au fost apoi susținute o serie de alocuțiuni de către invitați de seamă de la Universități cu profil teologic din Cluj Napoca, Blaj și Sibiu, dar și de către alți cercetători medieșeni din domeniu.
Mulțumim tuturor pentru participare și implicare.