Pe urmele lui Jules Verne

În cadrul proiectului „Să ne întoarcem la literatură”, Primăria municipiului Mediaș prin Direcția Municipală pentru Cultură, Sport, Turism și Tineret a organizat la Biblioteca Municipală ,,St. L. Roth’’ Mediaș, Secția Copii, activitatea „Scriitorul lunii februarie” sub genericul: „Pe urmele lui Jules Verne, romancierul, poetul și dramaturgul francez”.

Cu acest prilej a avut loc o expoziție de desene inspirate din opera lui Jules Verne ce a  cuprins lucrări realizate de elevi ai Școlilor Gimnaziale „M. Eminescu”, „Hermann Oberth”, „Cireșarii” și Nr. 4. De asemenea, mai multe eleve au citit fragmente din opera scriitorului și au fost prezentate două eseuri cu tema „Pe urmele lui Jules Verne” , toate aceste materiale fiind publicate în mediul online.
Proiectul este un îndemn să redescoperim opera lui Jules Verne indiferent de vârstă. Vă invităm la Biblioteca St. L. Roth Mediaș, și le mulțumim elevilor pasionați de lectură și artă care s-au implicat în acest proiect.
SURSE MASS-MEDIA:     NOVA TV