Ziua de 1 Decembrie va fi marcată la Mediaş printr-o serie de evenimente specifice

Primăria municipiului Mediaş a pregătit cu ocazia Zilei Naţionale a României, o serie de evenimente specifice la care sunt aşteptaţi să participe toti medieşenii. Manifestările omagiale se vor desfăşura in Piaţa Corneliu Coposu, în data de 1 decembrie a.c., începând cu ora 12.00, şi vor cuprinde un program artistic, alocuţiuni ale oficialităţilor precum şi o slujbă „Te Deum“.

Elementul de noutate al acestui an îl constituie Parada Militară, în cadrul careia vor defila reprezentanţi ai Armatei Române, Jandarmeriei, Poliţiei Municipale şi Locale şi ai Pompierilor. Programul artistic va fi susţinut de soliştii de muzică populară: Sava Negrean Brudaşcu, Ciprian Istrate, Sebastian Stan, Costel Popa si Bogdan Toma.