Ziua Culturii Naționale – 15 ianuarie 2019

Ca în fiecare an Biblioteca Municipală „St.L.Roth” Mediaş și-a deschis porţile cu primul eveniment al anului dedicat aniversării marelui poet naţional Mihai Eminescu.

Pentru a omagia una din cele mai importante manifestări din literatura poporului român, în cadrul Zilei Culturii Naţionale, începând cu ora 12:00, Biblioteca Municipală „St.L.Roth” Mediaş a invitat alături de ea la evenimentul „Din lirica eminesciană” elevii clasei a II-a A de la Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu”, îndrumaţi de profesor pentru învăţământ primar Camelia Ciugudean. A fost un moment de recital din opera poetului naţional pe acorduri muzicale, cu scopul de a-l (re)descoperi pe Mihai Eminescu, a cărui creaţie este şi va rămâne o valoare naţională.

De asemenea cei care au trecut pragul bibliotecii pot admira expoziţia de carte cu titlul „Eminescu pururi tânăr”, alcătuită dintr-o bogată colecţie de carte în limbile română, germană şi maghiară.