Târg de Crăciun la Mediaș

În perioada 5 – 16 decembrie, Piața Regele Ferdinand a municipiului Mediaș va găzdui un eveniment deosebit – „Târgul de Crăciun”. Timp de aproape două săptămâni, centrul orașului va fi animat de grupuri de colindători, ateliere interactive, precum și numeroase concerte.

Deschiderea oficială a târgului va avea loc în data de 5 decembrie, la ora 17:00, iar seara se va încheia cu două concerte deosebite, susținute de Ricardo Caria și Compact. De asemenea, în aceeași seară va avea loc și inaugurarea patinoarului din Piața Regele Ferdinand I, care se dorește a fi deschis până la sfârșitul lunii februarie.

În fiecare zi a Târgului de Crăciun, pe scena amplasată vor urca grupuri de colindători ai unităților de învățământ din Mediaș și din satele învecinate, precum și ale unităților de cult sau ale diferitelor instituții din municipiu.

O noutate a acestei ediții o constituie cele trei activități interactive – „Învață să patinezi cu Moș Crăciun”, „Schimb de jucării” și „Lumea poveștilor cu Moș Crăciun și spiridușii săi”, la care sunt așteptați toți copiii din oraș.
Serile Târgului de Crăciun de la Mediaș se vor încheia într-o atmosferă de sărbătoare, creată de artiști locali precum Ansamblurile Folclorice „Purtata”, „Doina Dârlosului”, „Almășanul”, „Cununa Blăjelului”, Grupul Heruvimii din Șeica Mare. Pe scena târgului vor mai susține recitaluri în data de 15 decembrie Nicola și Cătălin Crișan, iar în ultima zi a evenimentului, 16 decembrie, este programat concertul formației Proconsul.