Noaptea muzeelor 18 mai

Primăria Municipiului Mediaș, prin Direcția Municipală pentru Cultură, Sport, Turism și Tineret, organizează în data de 18 mai, un eveniment deosebit care marchează Ziua Internaţională a Muzeelor.
Astfel, Muzeul Municipal Mediaş și Casa Memorială ”St. L. Roth”, împreună cu Muzeul Gazelor Naturale, Casa Memorială ”Hermann Oberth” și Sinagoga Mediaș se alătură celor peste 3.000 de instituții europene care vor organiza la sediile lor Noaptea Muzeelor.
În acest an este pentru a cincea oară când la Mediaş se organizează un program unitar dedicat acestui eveniment muzeistic, fiind implicate toate instituţiile locale de profil, ceea ce oferă publicului posibilitatea parcurgerii unui veritabil tur cultural al muzeelor și caselor memoriale medieşene.
Accesul este gratuit.