Martie – luna Mărțișorului, sărbătorită la Mediaș

Spectacol folcloric dedicat centenarului Marii Uniri

În luna martie, Primăria Municipiului Mediaș a pregătit o serie de evenimente adresate tuturor medieșenilor.

În data de 10 martie 2018, începând cu ora 18:00, medieșenii sunt așteptați la Sala Traube, la spectacolul „Ești o minune, femeie!” dedicat Zilei de 8 Martie. Atmosfera va fi întreținută de către trupa medieșeana de teatru Noi siAtât, de către interpretul de muzică ușoară Gabriel Dorobanțu precum și de membrii clubului „Magic of the Dance“  și de tinerele talente de la Clubul Copiilor.

Sâmbătă, în data de 24 martie 2018, se va desfășura Marșul pentru viață, eveniment organizat de Protopopiatul Mediaş în parteneriat cu Primăria Municipiului Mediaş. Toți cei care susțin inițiativa sunt așteptați la ora 16:00 la Catedrala „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” , urmând marșul, pe traseul Piața Andrei Șaguna – Spitalul Municipal Mediaș – Str. I. Gh. Duca – Piața Regele Ferdinand I. Marșul pentru viață va fi urmat de o conferință susținută la Sala Traube de către Pr. Prof. Uni. Dr. Stelian Tofană.

Vineri, în data de 2 martie 2018, începând cu ora 18:00 la Sala Traube are loc un spectacol folcloric dedicat Centenarului Marii Uniri.
Spectacolul este susținut de către Ionuț Fulea, Costel Popa, Bogdan Toma, Cătălin Hasa și Ansamblul de dansuri al Școlii Generale Hermann Oberth Mediaș. Intrarea este libera.

Muzeul Municipal Mediaș găzduiește în perioada  29 martie – 27 aprilie 2018 o expoziție temporară de artă plastică intitulată „Materie, spirit și culoare în arta medieșeană contemporană.”

În data de 1 Martie 2018, Biblioteca Municipală „St.L.Roth” Mediaş organizează acțiunea „Mărțișoare pline de candoare” – mărțișoare și felicitări handmade, motive populare românești cusute pe etamină. Acțiunea face parte din proiectul  „Șezătoare printre cărți – Atelier de cusături populare românești”, organizat la Bibliotecă, în parteneriat cu Școala „Mihai Eminescu” Mediaş pe întregul an școlar 2017 – 2018. Expoziția este deschisă publicului larg pe toată perioada lunii martie.

În perioada 1 martie – 16 martie 2018 la Biblioteca Municipală „St.L.Roth” va avea loc o expoziție de carte tematică intitulată „Femei în literatură.”

În perioada 19 martie – 30 martie 2018 Biblioteca Municipală „St.L.Roth” Mediaş găzduiește o expoziție de carte intitulată „Martie aniversar.” În perioada 26 martie – 30 martie tot la Biblioteca Municipală Mediaș se va desfășura „Şcoala Altfel”, unde se vor organiza următoarele ateliere:

• 27 martie, orele 09:00 – 12:00 – Primăvara naturii şi a copiilor”, invitaţi Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu”, clasa I A, îndrumaţi de profesor învăţământ primar Camelia Ciugudean.
  • 28 martie, orele 09:00 – 12:00 – Atelier de pictură pe sticlă”, invitaţi Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu”, clasa a III-a A, îndrumaţi de profesor învăţământ primar Marcela Florea.
  • 29 martie, orele 09:00 – 12:00 – Un ceai cu aromă de carte”, invitaţi Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu”, clasa I B, îndrumaţi de profesor învăţământ primar Emilia Muntean.

Sala Traube va gâzdui vineri, în data de 16 martie 2018, începând cu ora 19:00 piesa de teatru „Pe placu’ lumii nu poți face niciodată” cu Ioan Isaiu și Elena Ivanca