Festivalul Recoltei la Mediaș

Festivalul recoltei la Mediaș

Primăria Municipiului Mediaș, prin SC Piața Prim Com SA și Direcția Municipală pentru Cultură, Sport, Turism și Tineret organizează în zilele de 7 și 8 octombrie tradiționala sărbătoare a „Festivalului Recoltei”. Deschiderea oficială va avea loc sâmbătă, 7 octombrie, ora 12:00, în Piața Corneliu Coposu.

Pe lângă cunoscutele standuri cu preparate tradiționale și deja celebrele „Parada costumelor de toamnă” și concursurile „Cel mai Frumos Stand” și „Cămara Tradițională”, ediția de anul acesta vine cu noutăți pentru medieșenii și turiștii care vor participa la manifestare.

Sâmbătă, 7 octombrie, începând cu ora 10:00, Piața Corneliu Coposu va fi animată și prin concursul inedit „Gătește zacuscă și distrează-te”, la care s-au înscris echipe ale societăților comerciale din oraș. Tot pentru ziua de sâmbătă, organizatorii și-au propus și prepararea unui uriaș ceaun.

Ca și în edițiile precedente, copiii de la unitățile de învățământ din oraș vor participa la „Parada Costumelor”. Aceștia vor putea fi admirați pe traseul Casa Schuller – Piața Regele Ferdinand I – Str. Petőfi Sándor, având ca punct final Piața Corneliu Coposu, unde o parte din micii artiști vor susține și un program artistic, pe scena amplasată în fața Primăriei.

Pentru ziua de 8 octombrie, invitații vor degusta din produsele preparate în bucătăria gospodinelor, vor savura din vițelul la proțap pregătit de către organizatori și vor putea lua parte la un moment deosebit – pregătirea tradițională a mustului, în lin.

În fiecare din cele două seri, atmosfera de sărbătoare din Piața Corneliu Coposu va fi întreținută de binecunoscuți artiști. Sâmbătă, 7 octombrie, vor urca pe scenă Doinel Hândorean, Ho-Ra și Ro-Mania, iar duminică, 8 octombrie, ne vor delecta Nicolae Furdui Iancu, Ovidiu Homorodean, Kronos și Nemuritorii.