Eveniment de recunoaștere a voluntariatului: Gala Voluntarilor

Primăria Municipiului Mediaș organizează în data de 5 decembrie, de la ora 15.00, la Sala Traube, un eveniment de recunoaștere și de premiere a meritelor voluntariatului din municipiul Mediaș: GALA VOLUNTARILOR.

La nivelul orașului nostru s-au desfăşurat peste 30 de activităţi, în care s-a pus accentul pe comunicare, ecologizare, voluntariat, socializare, stoparea violenţei, promovarea lecturii, a sportului minţii, a respectului pentru drepturile omului şi demnitatea umană, stimularea dialogului social, combaterea și prevenirea abandonului școlar, impulsionarea copiilor în stimularea creativității şi acceptarea persoanelor dezavantajate în grupurile locale.

Proiectele de voluntariat în care s-au implicat medieșenii au fost organizate cu ocazia aniversării a 750 de ani de atestare documentară a Mediașului, a Săptămânii Naţionale a Voluntariatului, a Zilei Internaționale a Copilului, a Festivalului Mediaș, cetate medievală, a Let’s do it, Mediaș, a Pink Enter, a Crosului Bucuriei, a Marathonului Mediaș Bike, a Bazarului de Paște, a Festivalului Recoltei, a Concursului național de lectură Bătălia Cărților, a Bucuriei Mișcării, a Marșului pentru viață, a Plantării de puieți, a Concursului internațional Înflorim Europa.
Gala Voluntarilor se desfășoară cu ocazia Zilei Internaționale a Voluntariatului, cu scopul de a oferi recunoaștere și apreciere celor care dăruiesc și se implică în comunitate, în timpul lor liber, promovând alături de reprezentanții administrației publice locale, educația de calitate și dezvoltând servicii noi, în folosul cetățeanului.

Peste 400 de voluntari din instituțiile de învățământ, din organizații neguvernamentale, societăți comerciale, vor fi premiați în lumina reflectoarelor pe scena Sălii Traube, deoarece prin bunătate, umanitate și altruism sunt exemple pozitive pentru cei din jur, indiferent de vârstă și domeniul în care își desfășoară activitatea.

Primăria Municipiului Mediaș le mulțumește și apreciază implicarea tuturor voluntarilor, așteptându-i de asemenea la viitoarele proiecte derulate de către municipalitate!