2 aprilie, Ziua Internațională a Cărții pentru Copii

Marti, 2.04.2019, Primăria Municipiului Mediaș sărbătorește Ziua Internațională a Cărții pentru Copii la Biblioteca Municipală ’’St. L. Roth’’ Mediaș.
            Această zi este marcată încă din 1967, 2 aprilie fiind ziua de naştere a celui care continuă să fie unul dintre cei mai îndrăgiţi autori de basme pentru copii, Hans Christian Andersen. Scriitorul danez, născut în 1805 la Odense, a încântat generaţii de copii cu povestiri, precum: „Hainele împăratului”, „Fetiţa cu chibrituri”, „Răţuşca cea urâtă”, „Micuţa sirenă”.
            Elevii claselor a II – a A și B ai Școlii Gimnaziale ’’Cireșarii’’ Mediaș, îndrumați de doamnele învățătoare Rotar Elena și Neagoe Crinela vor participa la acest eveniment pentru a-și prezenta cartea preferată, începând cu ora 10.00.
            Copilașii, iubitori de literatură, sunt așteptați cu drag la acest eveniment.